Proces spajania metali czy też tworzyw sztucznych jest zajęciem wymagającym wiedzy, ale przede wszystkim dającym dużo satysfakcji. Zawód spawacza jest coraz bardziej pożądany na rynku oraz dobrze płatny. Można wykonywać go po kursach lub dłuższych szkołach. Kursy mają przewagę w nauczaniu, ze względu na to, że są krótkie, ale bardzo treściwe. Unikamy uczenia się niepotrzebnych rzeczy oraz mamy możliwość większej ilości ćwiczeń.
Warunki uczestniczenia w kursie:
Aby móc przystąpić do kursu spawania, wymagane jest:
– ukończone 18 lat (pełnoletność),
– ukończenie minimum szkoły podstawowej,
– poświadczoną przez lekarza zdolność do wykonywania zawodu.
Jak wygląda szkolenie?
Szkolenie spawalnicze podzielone jest na dwa etapy, teoretyczny oraz praktyczny. Część teoretyczna ma za zadanie nauczyć nas podstaw oraz odpowiednich metod spawania oraz zasad BHP na tym stanowisku. Prowadzą ją instruktorzy z wieloletnimi stażami pracy w prowadzeniu zajęć dydaktycznych i nadzorze spawalniczym. Zapewniają oni również materiały dydaktyczne. Praktyczna część polega na próbach spawania, pod okiem spawaczy z dużym doświadczeniem. Uczestnictwo w kursach nie powoduje przeważnie dodatkowych kosztów, gdyż materiały do spawania próbnego oraz kursów zdawkowych czy też rękawice, maski, okulary zapewnia firma organizująca szkolenia. Uczestnictwo w kursach spawania zapewnia uprawnienia, certyfikaty (uznawane za granicą oraz wydawane w różnych językach) oraz książkę spawacza. Często również podczas kursów zapewnione jest wyżywienie kursantów oraz nocleg.
Normy spawania oraz ważność kwalifikacji
Wszystkie kursy spawania posiadają zgodność z obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Norma ta to PN-EN ISO 9606, dla kursów podstawowych oraz PN-EN ISO 9606 lub PN-EN 276-1 dla kursów ponadpodstawowych. Ważność kwalifikacji nie jest bezterminowa. Wydawana jest na okres 2 lat, pod warunkiem, że spawacz pracuje na bieżąco. Po tym czasie należy przedłużyć uprawnienia podstawowe lub też zgłosić się na kurs stopnia wyżej, gdyż uprawnienia tracą ważność.
Więcej na temat spawania przeczytają Państwo w artykule pt. Podstawy spawania TIG – jak ustawić spawarkę, dobrać odpowiednią elektrodę oraz gaz osłonowy? – https://paton.com.pl/blog/13_jak-ustawic-spawarke-tig-rodzaje-elektrod.