Systemy ERP to rozwiązanie technologiczne, dedykowane zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorcom. Są to oprogramowania, które mają za zadanie ułatwić zarządzanie wszystkimi działami w firmie. Jest to możliwe dzięki ich integracji za pomocą jednolitej i dostępnej dla wszystkich uprawnionych osób, bazy danych.
Wdrożenie systemu ERP niesie ze sobą wiele korzyści do przedsiębiorstwa. Budują go kluczowe funkcjonalności, które przekładają się na wyższe zyski z prowadzonej działalności, lepszą organizację pracy i podejmowanie korzystnych decyzji biznesowych.
Wzrost finansowy firmy dokonywany jest dzięki redukcji kosztów i szybkiemu zwrotowi z inwestycji, poniesionej na zakup systemu ERP. Ograniczenie wydatków jest ściśle związane ze zwiększeniem efektywności, wydajności pracy i procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Jest to możliwe dzięki usprawnieniu przepływu i dostępu do informacji, które są zintegrowane w jednym systemie danych. Baza ta zawiera informacje z różnych działów, jak np. księgowość, handel, magazyn, produkcja czy marketing. Dzięki umieszczeniu ich w jednej lokalizacji dostęp do nich zostaje ułatwiony a przetwarzanie usprawnione. Ma to realny wpływ na wsparcie i regulowanie procesów w firmie, przez poszczególne działy nawzajem.
Wydajniejsza praca i sprawniejsze delegowanie oraz egzekwowanie wykonywania zadań, jest równoznaczne ze wzrostem efektywności. Z tymi aspektami nierozerwalnie wiąże się poprawa organizacji pracy. Dzieje się tak dzięki szybkiemu i łatwemu dostępowi do danych i dokumentów. Dodatkowo system ERP pozwala na sprawowanie całkowitego nadzoru nad pracą i procesami, dzięki czemu łatwiej jest podejmować słuszne decyzje biznesowe, także z uwagi na dostęp do aktualnych informacji z dowolnego miejsca na ziemi.
Niepodważalną zaletą w zastosowaniu ERP jest także oszczędność czasu, który poświęcałoby się na przeszukiwanie kilku niezależnych systemów z danymi oraz weryfikowanie znalezionych w nich informacji. Warto również zaznaczyć, że dane przechowywane za pomocą oprogramowania ERP są skutecznie chronione przed dostępem osób nieuprawnionych, ponieważ do ich przeglądania konieczne jest logowanie, zabezpieczone hasłem. Nie powoduje to jednak utrudnień w dostępie, dzięki czemu przetwarzanie i dodawanie informacji w systemie ERP funkcjonuje bez zarzutu i umożliwia jego konfigurację w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa.